جاذبه های گردشگری

بهشت زیبای شیراز
نویسنده 1400-11-19 بهشت زیبای شیراز

شهر شیراز جدا از اینکه به شهر شعر و ادب معروف است به جاذبه های گردشگری زیبا و متنوع معروف است . تنگ بستانک یکی از جاذبه های طبیعی زیبای شهر شیراز است ، در ادامه با [(link)|آیتا|http://www.aitatravel.ir/|blue] همراه باشید که این بهشت گمشده را بشناسید. تنگ بستانک شیراز در هر فصل از سال زیبایی های بخصوص خود را دادرد ولی ما به شما پیشنهاد میکنیم که در اردیبهشت ماه به شیراز سفر کنید که بهترین زمان سفر به شیراز است. تنگ بستانک یکی از جاذبه های شگفت انگیز طبیعی ایران است که در منطقه کامفیروز و در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی شیراز قار دارد . بهشت گمشده در منطقه ای به وسعت بیست هزار هکتار واقع شده و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۷۴۰ متر است. از دامنه ی کوه های شمال غربی و مغرب دشت کامفیروز خط سبزی آغاز شده و به سوی غرب امتداد دارد و این مسیر سبز در عمق دره و حاشیه رودخانه پوشیده از درختان است. این بهشت در حوزه ی آبخیز سد درودزن واقع شده و سالیانه ۳۳ میلیون متر مکعب آب از آن می گذرد.ییلاق زیبا و سرسبز تنگ بستانک با صدای دلنشین آبشارهای روان و رودهای خروشان، نسیم ملایم و آفتاب دلچسب، مناظر کوهستانی و دشت‌های خرم، از زیباترین دیدنی های اطراف شیراز به شمار می‌رود. تنگ بستانک یکی از ویژگی‌ های این پدیده طبیعی بستر سنگی کف دره است که رویشگاه درختان چنار، گردو و گیاهان سایه پسند است. این درختان درفضای کم نور تنگ بستانک برای دسترسی به نور، در رقابت هستند و قامت بلند و تاج پوشش به هم پیوسته‌ ای دارند. زیست بوم آبی دریاچه پشت سد درودزن، مهمترین زیستگاه آبی بخش کامفیروز است که زیستگاه جانبی منطقه حفاظت شده تنگ بستانک می‌ باشد. این دریاچه آب شیرین، زیستگاه دو گونه از ماهیان بومی و سه‌ گونه از کپور پرورشی است و از مکان‌ های حائز اهمیت برای زمستان گذرانی پرندگان مهاجر می باشد. تنگ بستانک [(link)|آیتا|http://www.aitatravel.ir/|blue] تراول

جاذبه های مشهد مقدس
نویسنده 1399/12/05 جاذبه های مشهد مقدس

اگر در سفر به سرزمین امام هشتم (ع) دنبال یکی از جاذبه‌های گردشگری متفاوت و زیبا هستید، بی‌تردید باغ گیاه شناسی مشهد که به آن بهشت گل‌های داوودی هم گفته می‌شود، می‌تواند تجربه‌ای متفاوت را برای شما رقم بزند.

مسکو | Moscow
نویسنده1399/10/13 مسکو | Moscow

مکان های زیبا و بی نظیر “تبریز” که نباید از دست داد
نویسنده مکان های زیبا و بی نظیر “تبریز” که نباید از دست داد

شهر تبریز در طول تاریخ با فراز و فرودهای بسیاری رو به رو بوده است، این شهر حوادث جانکاه طبیعی را تجربه کرده است.

زیباترین جاهای دیدنی اطراف تهران
نویسنده زیباترین جاهای دیدنی اطراف تهران

اگر پایتخت نشین هستید اما امکان مسافرت به شهرهای زیبای ایران را ندارید و تنها دوست دارید چند ساعت از شلوغی تهران فاصله بگیرید یک پیشنهاد ویژه در این بخش گردشگری نمناک برای شما داریم و آن هم این است که شما می توانید برای ساعاتی به اطراف تهران که مناطق دیدنی و زیبایی دارد سفر کنید و از جاهای معروفی مثل اوشان و فشم، کن سولقان، تنگه واشی و کردان و جاده چالوس دیدن نمایید.

آشنایی با جاذبه های توریستی شهر رامسر
نویسنده آشنایی با جاذبه های توریستی شهر رامسر

رامسر یکی از زیباترین شهرهای استان مازندران است که در شمال ایران قرار گرفته است و دارای زیبایی های بکر و مناطق دیدنی بسیاری است. رامسر با برخورداری از جاذبه های گردشگری فراوان و امکانات تفریحی برای توریست ها در دامنه جنگل های سرسبز و زیبای البرز و سواحل دریای خزر از مهم ترین قطب های گردشگری کشور است. در ادامه این بخش از گردشگری نمناک با جاذبه های دیدنی و زیبای رامسر شهر معروف به عروس شهرهای ایران بیشتر آشنا شوید. ramsar

جاذبه های گردشگری جزیره قشم
نویسنده جاذبه های گردشگری جزیره قشم

جزیره قشم یکی از جزایر استان هرمزگان است که به عنوان بزرگترین جزیره ایران و خلیج فارس در تنگه هرمز قرار دارد و از دیرباز به ایران تعلق داشته است. جزیره قشم در دوران ساسانیان ابرکاوان (Abarkāvān) خوانده می شده است. در واقع واژه ی «کاوان»، که در زبان پارسی میانه به معنای «از تبار کاوه» است، به صورت یک اسم شخص در منابع یافته می شود. ممکن است که این نام به شکل درگاهان / درگوان، که به روستایی در کرانه ی شمالی جزیره ی قشم، سیزده مایلی غرب شهر قشم اطلاق شده است، برجای مانده باشد. به نوشته ی اصطخری و ابن حوقل، ابرکاوان جزیی از کوره ی اردشیر خره ی استان فارس بود.

معرفی جاذبه های گردشگری بجنورد
نویسنده معرفی جاذبه های گردشگری بجنورد

در این مطلب قصد داریم تا شما را با خاص ترین و زیباترین و طبیعی ترین جاذبه های گردشگری مرکز استان خراسان شمالی شهر بجنورد آشنا کنیم.

تبریز
نویسنده تبریز

“شهر تبریز” با وجود 800 خانه تاریخی به نمایشگاهی از خانه های قدیمی تبدیل شده است.زیباترین معماری های دوره های مختلف که در ساخت این منازل به کار گرفته شده ، به عنوان شهر گردشگری جهان اسلام تبدیل گشته است.

وان ترکیه
نویسنده وان ترکیه

مقصدی محبوب برای بازارگردی و خرید در میان ایرانی هاست. از مرز رازی در شهرستان خوی تا شهر وان تنها یک ساعت فاصله است. دسترسی بسیار خوبی از کشور ما دارد. بزرگترین دریاچه ترکیه را در خودش جای داده است.

جاذبه های دیدنی شهر مسکو
نویسنده جاذبه های دیدنی شهر مسکو

روسیه پهناورترین کشور جهان می باشد که در آسیای شمالی قرار دارد و با اقیانوس آرام شمالی و منجمد شمالی و همچنین دریای خزر، دریای سیاه و دریای بالتیک هم مرز آبی است. مسکو یا ماسکو (به روسی Москваپایتخت کشور پهناور روسیه و بزرگترین شهر در قاره ی اروپا است ، این شهر از مهمترین مراکز سیاسی، اقتصادی، مذهبی، تاریخی، مالی، آموزشی و ترابری فدراسیون روسیه و اروپا محسوب می شود .نام پایتخت روسیه از رود موسکوا (به معنای شهرِ کنارِ رود) گرفته شده است که رودی در غرب کشور روسیه است . در اروپا این مسکو است که عنوان پرجمعیت ترین شهر در این قاره به دوش می کشد و از طرفی به عنوان ششمین شهر پرجمعیت دنیا لقب گرفته است و با 11 میلیون و 503 هزار نفر جمعیت در سرشماری سال 2010 پرجمعیت ترین شهر قاره اروپا شناخته شده است.

جاذبه های استانبول
نویسنده 1400/02/07 جاذبه های استانبول

یکی از پرطرفدارترین جاهای دیدنی استانبول قصر توپکاپی است که آمیخته ای از تاریخ و مناظر خیره کننده است.

قصر توپکاپی
نویسنده99/05/28 قصر توپکاپی

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی آمستردام هلند
نویسنده جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی آمستردام هلند

جنبه های زیادی برای جذابیت منحصر به فرد آمستردام وجود دارد، و این شهر به خاطر جاذبه های گردشگری متنوع معروف است. پارک های آبی و ساختمان های مذهبی زیبا، این شهر را نیز خانه بسیاری از موزه های پیشرو جهان و چندین نمونه جالب از معماری مدرن است که در زیر یک آسیاب بادی زندگی می کند. این بخش از گردشگری نمناک را به معرفی برترین جاذبه های آمستردام هلند اختصاص داده ایم.

جاذبه های گردشگری و تاریخی یزد زیباترین شهر خشتی جهان
نویسنده جاذبه های گردشگری و تاریخی یزد زیباترین شهر خشتی جهان

“شهر یزد” دومین شهر زیبای خشتی در جهان دارای جاذبه های گردشگری و تاریخی بسیاری است که به شهر بادگیرها و آتش و آفتاب نیز مشهور است.

تاریخچه دروازه قرآن شیراز
نویسنده تاریخچه دروازه قرآن شیراز

این دروازه در ابتدا در زمان عضدالدوله دیلمی ساخته شد و قرآنی در آن جای داده شد تا مسافران با گذر از زیر آن متبرک شوند. در دوره زندیه کریم خان زند این دروازه را بازسازی کرد و اتاقی به بالای آن افزود و دو جلد قرآن بزرگ نفیس، به خط سلطان ابراهیم بن شاهرخ تیموری، در اتاقک بالای آن جای داد. این قرآنها، که به قرآن هفده من معروف اند، اکنون از دروازه قرآن به موزه پارس انتقال یافته اند. دروازه قرآن در دوره قاجاریه به علت وقوع چندین زلزله دچار صدمات زیادی شد که محمد زکی خان نوری آن را تعمیر نمود. این بنا در گذشته طاق قران نیز نامیده شده است. روزهای اول هرماه مردم از شهر خارج شده و از زیر این طاق عبور میکرده اند. درسال 1315 این بنا به دستور رضاخان، تخریب شد . این بنا در تاریخ 19/9/1375باشماره 1800در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. گلشن شیراز دروازه قرآن در شمال شرقی شهر شیراز در تنگ الله اکبر میان کوه چهل مقام و کوه باباکوهی قرار دارد و در واقع در خروجی شیراز بسمت شهر مرودشت واقع شده است. این بنای تاریخی در کنار فلکه طاووسیه شیراز قرار دارد. دروازه قرآن در فاصله کمتر از ده متری مقبره خواجوی کرمانی و همچنین فاصله کمتر از پانصد متری باغ جهان نما و همچنین فاصله کمتر از هزار متری مقبره شاعر نامدار پارسی زبان حافظ شیرازی و باغ جهان نما قرار دارد.

لیست جاذبه های گردشگری و مکانهای دیدنی اصفهان
نویسنده لیست جاذبه های گردشگری و مکانهای دیدنی اصفهان

اصفهان با دارا بودن صدها اثر تاریخی و طبیعی و طبیعت بکر خود، همه ساله پذیرای مسافران زیادی است؛ مسافرانی که خیلی از آنها، بیشتر از اصفهانی ها مکان های دیدنی شهر را می شناسند اما خیلیشان هم به دنبال زیباترین مکان های گردشگری شهر اصفهان هستند تا سفر خوبی را در اصفهان تاریخی بگذرانند. اصفهان آنقدر جاذبه ی تاریخی و گردشگری دارد که برای معرفی همه ی آن ها باید چندین مقاله نوشت. در وجب به وجب این شهر تاریخی نهفته است و هر کدام داستانی در پس خود دارند. سی وسه پل با زاینده رود که قلب تپنده ی شهر است، برای میهمانان آن خاطره ساز شده است. اصفهان با قدمتی کهن، همواره در طول تاریخ مورد توجه بزرگان و حاکمان مملکتی بوده و به همین علت نیز آثار تاریخی فراوانی را در دل خود جای داده است. زاینده رود در قلب اصفهان جریان دارد و همین رود باعث به وجود آمدم بناهایی مانند سی وسه پل و پل خواجو شده است و غیر از این ها آثار دیگری هم در اطراف آن شکل گرفته است. در این مقاله به معرفی دیگر آثار تاریخی و گردشگری اصفهان می پردازیم: